به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان فیروزه، در راستای اهمیت توجه به اصول تغذیه در پخت نان و شیرینی، به همت واحد بهداشت محیط و بهبود تغذیه این شبکه جلسه آموزشی ویژه صنف نانوایان و شیرینی پزان شهرستان فیروزه با حضور نماینده اتاق اصناف شهرستان برگزار شد.

کارشناس مسئول بهبود تغذیه شبکه بهداشت با اشاره به فواید سبوس و آرد سبوس دار اظهار داشت: نان های تهیه شده با آرد کامل به دلیل دارا بودن فیبر ، ویتامین های گروه ب و املاح دارای ارزش غذایی بیشتری نسبت به نان های تهیه شده از آرد سفید میباشند، همچنین اضافه نمودن سبوس های فله ای بر پشت نان میتوانند علاوه بر آلودگی های قارچی موجب اختلال در جذب آهن و کلسیم شود.

سیما اخروی درخصوص مضرات استفاده از جوش شیرین در پخت نان و شیرینی افزود: استفاده از جوش شیرین در تخمیر نان میتواند موجب مشکلات گوارشی، کاهش کیفیت نان و اختلال در جذب آهن و کلسیم در بدن شود و به همین جهت توصیه می‌شود در پخت نان از خمیرمایه استفاده شود تا با تجزیه اسید فیتیک موجود در سبوس و آزاد کردن ویتامین های گروه ب و افزایش کیفیت نان، دور ریز آن نیز کاهش یابد.

وی در ادامه اظهار داشت: اضافه نمودن مقادیر زیاد نمک در نان های سنتی موجب افزایش شاخص بیماران مبتلا به پرفشاری خون و افزایش دفع کلسیم در جمعیت تحت پوشش و افزایش ریسک ابتلا به پوکی استخوان در طولانی مدت خواهد شد.

اخروی در پایان با اشاره به ویژگی های بهداشتی شیرینی پزی ها گفت: از جمله موارد حائز اهمیت در پخت شیرینی توجه به نوع روغن مورد استفاده، شرایط ساختمانی، ظروف مورد استفاده، عدم استفاده از روغن های سوخته و رنگ های غیر مجاز در پخت شیرینی می باشد.